Z komputerem za pan brat :)
Zaczynałam przygodę z komputerem bardzo wcześnie, bo w 1977 roku
Wybrałam studia na Wydziale Elektroniki na Politechnice Warszawskiej w 1977 roku, egzamin wstępny zdałam ogólnie na 4,84,
ale ciekawym osiągnięciem były dwa egzaminy z zadań: z fizyki 5,0 i z matematyki 4,96. Skończyłam studia w maju 1982 roku na bdb, specjalizacja Mikrofale. Wtedy co prawda komputer dla użytkownika to była tylko tajemnicza „końcówka” komputera ODRA i noszenie pracownikowi tam zatrudnionemu programu czy poprawek na kartach perforowanych, które się pracowicie dziurkowało na specjalnym urządzeniu, ale i tak łatwo mi przyszło potem pracować z komputerem domowym „bez barier” :) :)
Po pierwszym z nim kontakcie w 1986 roku zakochałam się w tym sprzęcie, gdy dyrekcja zakupiła pracownię 10 „spectrumiaczków”
(ZX Spectrum) do szkoły średniej, w której uczyłam elektrotechniki i elektroniki, potem informatyki.
Organizowałam konferencje
dla nauczycieli z rejonu Kraśnik na temat zastosowań komputerów w dydaktyce, z moim wykładem i pokazem praktycznym realizowanym przy współpracy z moimi uczniami. Napisałam artykuł do prasy nauczycielskiej o zastosowaniach dydaktycznych komputerów, a nawet nakręcono film z moich zajęć, który był potem wyświetlany na imprezach masowych. Tworzyłam też oprogramowanie wspomagające nauczanie najpierw na ZX Spectrum, potem w języku programowania Pascal na komputer typu IBM PC. Wg mnie najciekawszy
i najtrudniejszy program to animacja działania silnika czterosuwowego
Jeździłam też na konferencje „Informatyka w szkole”: Wałbrzych, Poznań, Lublin oraz na liczne tygodniowe warsztaty poświęcone wąskim zagadnieniom, z dwoma prowadzącymi, finansowane przez Ministerstwo Oświaty, np.: środowisko PC, Corel Draw, Page Maker, dBase, programowanie w języku Pascal.
Dzięki temu znalazłam się na kartach historii komputeryzacji dydaktyki Lubelszczyzny jako prekursor
Moja galeria
W 1990 roku „wymieniliśmy” ukochany kilkuletni samochód Wartburga combi na własny komputer PC 286… Ceny sprzętu były szalone…
Profesjonalny kontakt z poligrafią komputerową zaczęłam we wrześniu 1994 roku
w czasie urlopu wychowawczego na córeczkę i okazało się to najlepszym, co mi się mogło w życiu zawodowym zdarzyć...
Od początku działalności korzystam z profesjonalnego oprogramowania: Adobe Photoshop, Adobe InDesign (na początku Page Maker)
i Corel Draw, posługuję się tymi programami biegle, stąd moja „osławiona” SZYBKOŚĆ DZIAŁANIA. Przez wiele lat przygotowywałam ulotki, foldery (nie takie małe, bo po 100 stron formatu A4), książki z ilustracjami. Jeździłam na targi książek (Lublin, Warszawa).
Obecnie skupiłam się na ścisłej specjalizacji: korekta, redakcja, skład.
Wyceniam to prosto, nie dzieląc tekstów na łatwe i trudne, z dużą liczbą błędów lub nie.
Pracę z grafiką lubię, ale albumy trudno jest wycenić "słusznie" "za projekt", bo są to zwykle spore kwoty.
Zdarza mi się projektować okładki. Niekiedy także albumy czy monografie :)
Uwielbiam książki, naukę o języku, kulturę i kulturę słowa
W latach szkolnych (podstawówka i liceum) czytałam do 12 książek tygodniowo. Potem mniej, ale też dużo. Dlatego moją szczególną właściwością jest "wrażliwość" na pojawienie się w sprawdzanym tekście związku frazeologicznego.
Co to jest związek frazeologiczny? Ustabilizowane w danym języku połączenie wyrazów, którego znaczenie nie wynika ze znaczeń tych wyrazów. Przykładowo: "wstać lewą nogą" nie mówi o wykonywanej czynności, lecz o kimś, kto od samego rana jest w złym humorze.
Ale takie niuanse:
Nie zasypiać gruszek w popiele – poprawnie
Nie zasypywać gruszek w popiele – źle
Podczas pracy nad korektą tekstu wciąż "przekopuję się" w poradniach językowych i blogach polonistów przez zawiłości języka polskiego.
To podstawa mojej skuteczności w zakresie nienagannej ortografii i pięknej polszczyzny.
Lubię też pisać
Dzienniki i Notatki w różnej formie prowadzę od ósmej klasy szkoły podstawowej. Najpierw było to nieporadne, zmuszałam się każdego dnia, by coś zanotować. Potem potrafiłam w ciągu jednego wieczoru zapisać cały zeszyt 60-kartkowy. Teraz nie mam tyle czasu, więc dziennik jest bardziej skondensowany. Ale prowadzę go systematycznie, zapisując także ważne cytaty czy „złote myśli”. Jego zadanie polega na dyscyplinowaniu mnie w realizacji postawionych sobie celów. Nazywam go Dziennikiem Pozytywnej Zmiany.
Uwielbiam psychologię i poznawanie swoich właściwości
...by "laserowo" czerpać ze swoich talentów na pożytek autorów :)
Po wykonaniu na stronie internetowej testu Clifton StrengthsFinder™ o poszukiwaniu swoich 5 talentów rządzących zachowaniem wiem także, że ważne są u mnie następujące talenty: Maksymalista, Osiąganie, Poważanie, Odpowiedzialność, Strateg.
Kod do testu Clifton StrengthsFinder™ był dostępny wraz z książką Marcusa Buckinghama, Donalda Cliftona, Teraz odkryj swoje silne strony, Wydawca Instytut Gallupa
- Maksymalista
Ekscytujesz się, przekształcając coś działające dobrze na działające doskonale. Miarą dla Ciebie jest doskonałość, a nie “zwykła” przeciętność. - Osiąganie
Bez przerwy chcesz coraz więcej robić i osiągać. Masz w sobie taki wewnętrzny ogień, który motywuje Cię do nieustannych działań podczas pracy, urlopu i w każdym innym miejscu i czasie. - Poważanie
Potrzebujesz uznania, bo chcesz, aby o Tobie słyszano. Pragniesz być znaną osobą. Dlatego chcesz się wyróżniać, być kimś wyjątkowym. - Odpowiedzialność
Doprowadzasz sprawy do końca, jeśli w coś się zaangażujesz. Dobrze wykonujesz powierzone Ci zadania. Trzymasz się zasad etycznych. Jesteś sumienny i niezawodny, dotrzymujesz danego słowa. - Strateg
Umiesz dostrzec, co kryje się "za zakrętem". Wyobrażasz sobie różne sposoby rozwiązania danego problemu, a potem odrzucasz te, które wiodą donikąd. Dlatego potrafisz zaplanować i poprowadzić nawet trudne i długotrwałe projekty.
Typ osobowości ENFJ - Extraversion, Intuition, Feeling, Judging (ekstrawertyczny, intuicyjny, odczuwający, osądzający) "EKSPERT STOSUNKÓW MIĘDZYLUDZKICH"
wg książki Paul D. Tieger & Barbara Barron-Tieger "Rób to, do czego jesteś stworzony" (polecam - rewelacja!). Temat stosunków międzyludzkich interesował mnie „od zawsze”. Jeszcze w liceum zaczytywałam się w książkach formatu A6 dla młodzieży autorstwa Jacka Santorskiego i Jerzego Mellibrudy :)
Uwielbiam astrologię
Słoneczny znak zodiaku - Waga.
Dane urodzeniowe: 17 października 1958 roku o godz. 5:00 w Kraśniku Fabrycznym.
W tym zakresie też jestem "obstawiona" literaturą. Lubuję się w odkrywaniu wartościowych, mocnych stron swoich, członków rodziny, znajomych i przyjaciół i analizowaniu szeregu informacji, które określają nasze możliwości. Dowiaduję się, że są ograniczenia planetarne, na które "nie ma siły" i uczę się je u SIEBIE, członków rodziny, przyjaciół i... ludzi w ogóle - akceptować.
Dużo wiem o astrologii i swoim portrecie dzięki internetowemu kursowi profesjonalnej astrologii samopoznania sławy astrologicznej - Wojciecha Jóźwiaka, w którym uczestniczyłam w latach 2004-2008. Mój układ planetarny był przedmiotem ćwiczenia, wykładu i dyskusji
w roku szk. 2006/07. Jak i większości uczestników kursu, BTW (by the way :)).
Dzięki astrologii rozpoznałam swoją metodę pracy, zarówno w obecnej profesji zawodowej poligrafii, jak i w całym swoim życiu, poczynając od ucznia - znakomitego matematyka i fizyka rozwiązującego zadania poprzez informatyka-programistę.
Dowiedziałam się, że moją domeną jest wrodzone wyczucie piękna i estetyki oraz dokładność
i cierpliwość, co jest nieocenione przy tworzeniu przeze mnie projektów. To zasługa planet Wenus
i Saturn. W uproszczeniu maksymalnym, Wenus jest planetą piękna, Saturn - dyscypliny.
Dlaczego przestałam się stresować, że nie wszystko potrafię w poligrafii i plastyce, możesz przeczytać
w mojej pracy o moich dominantach planetarnych, parze planet Saturn-Wenus, którą w całości zamieściłam
w pliku pdf poniżej.
TU możesz otworzyć plik pdf z opisem mojej pary Wenus-Saturn.
Po narodowym teście inteligencji Polaków
sprzed paru lat mogę się też pochwalić swoim IQ=133. Było to o tyle trudne, że pracowałam w czasie rzeczywistym na komputerze. Przy niektórych pytaniach się nudziłam, bo robiłam je natychmiast, a niektóre mi umykały, że nawet ich nie zdążyłam zrozumieć i doczytać.
No i jeszcze jedno - kolekcjonuję ANIOŁY...
Figurki, książki o aniołach i z tematem w tle, kalendarze.
Jeśli o kolekcjach mowa, kolekcjonuję też "WSPANIAŁYCH" ludzi
przyjaznych, wartościowych, lojalnych, żyjących z pasją. Swego czasu reklamy zachęcały do kupowania książki "Toksyczni ludzie", z serii modnych "toksycznych", a ja wypatrzyłam na półce księgarskiej książkę Lillian Glass "Wspaniali ludzie". Znakomitość!
Rada autorki na udane życie to otaczanie się ludźmi wspaniałymi wg cech przykładowo wymienionych wyżej ("kolekcjonowanie" ich)
i unikanie niszczących nas, wyniosłych, fałszywych, zazdrosnych, zarozumiałych, egoistycznych, obłudnych...
Pozdrawiam serdecznie, Grażyna
Ulubione aforyzmy
Mój własny, przykładowy plakat motywacyjny
- JESTEM PIĘKNYM ODZWIERCIEDLENIEM SWEGO WNĘTRZA.
/parafraza, Elżbieta Nowalska, jasnowidz/ - Jest tylko jeden sukces - możliwość spędzania życia
po swojemu.
/Christopher Morley, (1890-1957), amerykański dziennikarz, pisarz, poeta, zwycięzca nagrody Pulitzera/ - Nasza największa potrzeba życiowa to ktoś, kto spowoduje,
że wykażemy się tym, na co nas naprawdę stać.
/Ralph Waldo Emerson/ - Zaufanie do siebie jest głównym sekretem sukcesu.
/Ralph Waldo Emerson/ - Albo ryzykujesz i idziesz świadomie przez życie,
doświadczając wszystkiego, co ci oferuje,
albo tchórzysz
i jesteś tylko podglądaczem, który zerka na świat przez dziurkę od klucza.
Nicole Kidman, aktorka, ur. 1967/ - Moje życie to fascynująca przygoda.
- Nie istnieje droga na skróty do miejsca,
do którego dojść warto.
/Exploris, Instytut Kształtowania Życia/ - ...prawdziwe gwarancje bezpieczeństwa
odnajdujemy jedynie w dojrzewaniu,
przeobrażaniu i zmianie...
/Exploris, Instytut Kształtowania Życia/ - Musicie od siebie wymagać,
nawet gdyby inni ludzie od was nie wymagali.
/Jan Paweł II/ - Jeśli "a" oznacza szczęście, to:
a=x+y+z;
gdzie:
x - praca,
y - rozrywki,
z - umiejętność trzymania języka za zębami.
/Albert Einstein/ - Niełatwo jest żyć po śmierci.
Czasem trzeba na to stracić całe życie.
/Stanisław Jerzy Lec/ - Nie żyje się, nie kocha i nie umiera - na próbę.
/Jan Paweł II/ - Sukces jest sumą małych wysiłków powtarzanych
dzień po dniu.
/Collier/ - Jeśli potrafisz robić w życiu zwykłe rzeczy
w niezwykły sposób, przyciągasz uwagę świata.
/Carver/ - Coach jest kimś, kto mówi ci, czego nie chcesz słyszeć,
który widzi to, czego nie chcesz widzieć :-) po to, żebyś był
kimś, kim zawsze chciałeś być.
/Tom Landry/ - Nie po to przyszliśmy na świat, by żyć stosownie
do oczekiwań innych. Aby dać światu z siebie coś
wyjątkowego, każdy z nas musi cenić swą indywidualną
wartość i podążać za swoimi marzeniami.
/Anonim/ - Jedynymi prawdziwie szczęśliwymi pośród was staną się ci,
którzy będą mieli przed sobą cel i odkryją, jak służyć innym.
/I. Berlin/ - Nie wystarczy tylko posiadać dobry umysł. Najważniejsze jest,
by go dobrze używać.
/Descartes/ - Największych dzieł dokonali ci, którzy dziwnym sposobem
zachowali zdolność do snucia wspaniałych marzeń przez całe
życie.
/W. R. Bowie/ - Człowiek wygrywa życie, jeśli pragnie tego, czego może
dokonać i dokonuje tego, czego pragnie.
/Dariusz Skraskowski/ - Ocean jest większy od morza, morze jest większe od jeziora,
jezioro jest większe od stawu, staw jest większy od kałuży,
kałuża jest większa od kropli.
Zawsze znajdzie się osoba lepsza, mądrzejsza, bogatsza...
/Nikodem Marszałek/ - Żeby zrozumieć ludzkie życie, trzeba poznać nie tylko to,
co człowiek robi, ale i to, czego świadomie nie zrobił.
Ten jest mądry, kto nie traci czasu na pogoń za tym,
do czego nie jest powołany. A ten jest mądrzejszy,
kto spośród rzeczy, które może zrobić dobrze, wybiera
i rozsądnie stara się zrobić tę najlepszą.
/Gladstone/ - Nasze wątpliwości są jak zdrajcy. Sprawiają, że tracimy dobro,
które częstokroć moglibyśmy zyskać. Dlatego, że lękamy się
spróbować.
/W. Szekspir/ - Człowiek, który cierpi, gdy nie jest to konieczne, cierpi bardziej
niż jest to konieczne.
/Seneka/ - Dajcie mi wystarczająco długą dźwignię i wystarczająco mocną
podporę, a sam jeden poruszę cały glob.
/Archimedes/ - Geniusz to 25% wybitnych uzdolnień, 10% szczęścia i 65% twardej, nieustępliwej i pełnej zapału pracy.
- Śmiać się często i szczerze. Zyskać szacunek mądrych ludzi
i podziw dzieci. Zasługiwać na dobrą ocenę uczciwych
krytyków.
Cierpliwie znosić zdradę fałszywych przyjaciół.
Doceniać piękno. Znajdować w bliźnich to, co najbardziej
wartościowe. Pozostawić po sobie świat nieco lepszym :-)
czy to w postaci zdrowego dziecka lub alejki w ogródku.
Mieć świadomość, że choćby jedna istota ludzka odetchnęła
lżej dzięki temu, iż my istnieliśmy na tym świecie.
Na tym właśnie polega sukces.
/Ralph Waldo Emerson/ - Twój los kształtuje się w momentach podejmowania decyzji.
/A. Robbins/ - Biedni mają duże telewizory, bogaci - duże biblioteki.
/Jim Rohn/ - Wobec wszystkiego, co Ci się przydarza, możesz albo sobie
współczuć, albo traktować to, co się stało, jako prezent.
Wszystko jest albo okazją do rozwoju, albo przeszkodą,
która zatrzyma Twój rozwój. Wybór należy
do Ciebie.
/Wayne Dyer/ - Najlepszym sposobem na smutek jest nauczenie się czegoś
nowego.
/Theodore White/ - Kiedy staje się oczywiste, że cele nie mogą zostać osiągnięte,
nie dostosowuj celów, dostosuj działania.
/Konfucjusz/ - Kiedy w pełni zdecyduję, że dany rezultat jest wart
osiągnięcia, zaczynam robić próbę za próbą, aż go osiągnę.
/Thomas Edison/ - Ci, którzy nie posuwają naprzód żadnego życia poza swoim
własnym, żyją nieciekawie.
/Bertold Brecht/ - Życie podobne jest do drogi pełnej zakrętów. Widzimy tylko odcinek do kolejnego zakrętu. Ale wiemy, że Bóg ogarnia wzrokiem całą drogę. /Anton Kner/
- W życiu nie ma rozwiązań. Są tylko siły do wędrówki: należy
wierzyć w nie, a rozwiązania same się znajdą.
/Antoine de Saint-Exupery/ - Dzieci nie liczą czasu, toteż wystarcza im go na gruntowne
obserwacje.
/Jacob Bosshart/ - Szczęśliwi, którzy nauczyli swoje dzieci cieszyć się drobnymi
rzeczami.
/Jeremias Gotthelf/ - Jeżeli człowiek nie odkrył czegoś, za co gotów jest umrzeć, nie nadaje się do tego, by żyć.
- Cisza, ufność i pokora wzbudzą w Tobie wysoki poziom
duchowego przewodnictwa. Spokój i opanowanie to żarliwe siły
wzmacniające i utrzymujące Twój wewnętrzny głos. Istota
prowadzona przez wewnętrzny szept nigdy nie straci swojej
tożsamości, nigdy nie straci siły woli, nigdy się nie męczy
i nigdy nie mówi "nigdy".
Człowiek ów to kwitnący kwiat na polu pełnym chwastów
i wysuszonych krzaków.
/Nikodem Marszałek/ - Myśl jest światem sama w sobie. Stworzyć może piekło
z nieba, a niebo z piekła.
/Milton/ - Wyszedłem, by znaleźć przyjaciela - nikogo nie spotkałem. Wyszedłem, by być przyjacielem - odtąd przyjaciół miałem wszędzie.
- Człowiek jest skazany na wolność - rzucony w świat ponosi
odpowiedzialność za wszystko, co czyni.
/J. P. Sartre/ - Czytanie czyni człowieka pełnym, rozmyślanie głębokim,
a rozmowa otwartym.
/B. Franklin/ - Zajmuj się jedynie tym, co wychodzi Ci najlepiej. Mów
wyłącznie o sprawach, na których naprawdę się znasz.
/S. Spielberg/ - Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć,
że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej
minucie. Każdego dnia działaj. Kiedy poczujesz, że chcesz coś
zrobić, rób to od razu teraz! Dni które przyjdą, są policzone.
/Michael Landon/ - Tak to już jest w życiu, że jeśli skupiamy się
na problemach, mamy więcej problemów. Jeżeli świadomie
nie wybierasz, gdzie chcesz pójść, idziesz w kierunku
nieświadomych problemów. Jeżeli skupiasz się na obfitości,
dostajesz więcej obfitości. Nasze postrzeganie staje się
magnesem, który ciągnie nas w kierunku,
na którym skupiamy swoją uwagę.
/Dariusz Skraskowski/ - Zdecyduj, że będziesz kimś na tym świecie, a staniesz się
nim. Mierz w wybitność, a trafisz do celu. Oto wielka
tajemnica wysiłku i wybitności.
/J. Hawes/ - Kropla drąży skałę.
- Sukces to praca, która nazywa się „hobby”;
/Zig Ziglar/ - Za każdym człowiekiem sukcesu stoi dziesięć osób, które go ukształtowało, pomogło, wierzyło. Oni zawsze stoją w cieniu, służąc, ucząc i wierząc. Sukces to ich zasługa, ale wiedzą o tym tylko oni.
/Tajemnice szczęścia, Nikodem Marszałek/ - Twój los kształtuje się w momentach podejmowania decyzji.
/Anthony Robbins/ - Określ, czego najbardziej w życiu pragniesz. Wypisz środki, jakimi chcesz to osiągnąć. I nie pozwól, by cokolwiek odwiodło Cię od dążenia do celu.
/Kaiser/ - Wzrastamy wśród marzeń. Wszyscy wielcy ludzie są marzycielami. Niektórzy pozwalają swoim snom umrzeć. Inni pielęgnują je i chronią – szczególnie w złych chwilach, po których zawsze przychodzi słońce i radość.
/Anonim/ - Gdy człowiek pewnie zmierza ku swoim marzeniom, niespodziewanie osiąga sukces w zwykłej godzinie.
/H. D. Thoreau/ - Aby osiągnąć sukces, musisz mądrze pracować, nigdy nie rezygnować – lecz przede wszystkim powinieneś pielęgnować swą wspaniałą obsesję.
/W. Disney/ - Spróbuj zapalić maleńką świeczkę, zamiast przeklinać ciemność.
/Konfucjusz/ - Są trzy fazy ujawniania prawdy. Najpierw prawda jest ośmieszana, potem spotyka się z gwałtownym oporem,
a na koniec traktowana jest jako oczywistość.
/Artur Schopenhauer/